Różowe jezioro w Senegalu

Lac Rose lub jezioro Retba, a po polsku różowe jezioro leży niecałe 20 km od Dakaru, stolicy Senegalu. Na skutek nanoszonego przez wiatr piachu utworzył się wał oddzielający zatoczkę od Oceanu Atlantyckiego. Jezioro pozbawione zasilania zaczęło zmniejszać się ze względu na wyparowującą wodę i tym samym rosło jego zasolenie. Różowe jezioro o powierzchni 3 km2 i maksymalnej głębokości 3 metrów osiąga zasolenie w granicach ok. 40%, co daje ok. 400 g soli na 1 litr. Mamy tu mniej więcej takie zasolenie jak w Morzu Martwym i tak samo, jak i tam, tak w Lac Rose można unosić się na powierzchni wody bez umiejętności pływania.
Nazwa jeziora związana jest z niezwykłym zabarwieniem wód powstałym dzięki słonolubnym algom dunaliella salina, które produkują czerwony pigment absorbujący promienie słoneczne nadające mu kolor. Organizmy te są nieszkodliwe dla człowieka. Odcień i nasycenie barwy zależą od bardzo wielu czynników, takich jak pora dnia, kąt padania promieni słonecznych, siła wiatru, pora roku (w czasie pory deszczowej maleje koncentracja alg, przybywa wody i tym samym kolor jest mniej wyraźny). Najbardziej różowe jest Lac Rose w porze suchej w bezchmurny dzień, a rewelacyjnie widać to z lotu ptaka 😉
Senegal jest jednym z największych producentów soli w Afryce Zachodniej. Z różowego jeziora wydobywana jest sól. Jest to bardzo trudna i nisko płatna praca, którą zajmują się całe rodziny. Mężczyźni (głównie Senegalczycy, ale są tu także pracownicy z Gambii i Mali), wchodzą do wody ciągnąc za sobą małą, drewnianą łódkę, i ręcznie przy pomocy bardzo prostych narzędzi (jak rodzaj łopaty, sita, wybieraka) wybierają z dna jeziora szlam. Około 1.5 metra od dna zalega szlam, który pakowany jest na małe łódki. Gdy łódka jest maksymalnie pełna, tak, że nad powierzchnią wody wystaje tylko ok. 5 cm łodzi, mężczyzna przyciąga łódkę na brzeg. Tutaj pozostali członkowie rodziny, zazwyczaj kobiety i dzieci, wybierają szlam z łodzi i przenoszą na wyznaczone miejsca na brzegu jeziora. Tam sól jest płukana i usypywane są kopce, na których sól w słońcu się suszy. Usypane kopce wyglądają jak wielkie góry śniegu. Po wyschnięciu (część) soli jest jodowana i przy pomocy kilofów i łopat pakowana jest albo do worków albo na ciężarówki, które skupują sól.
Mężczyźni, aby ochronić swoje ciało przed tak mocno zasoloną wodą, smarują ciało balsamem zwanym shea batter albo w języku francuskim beurre de karité. To olej uzyskiwany z owoców rośliny z gatunku masłosz, który bogaty jest w witaminy A i E oraz ma właściwości doskonale nawilżające skórę.
Różowe jeziora oprócz senegalskiego Lac Rose (Retba), znajdują się w: Hillier w Australii, La Salina de Malta i Salina de Torrevieja w Hiszpanii oraz Dusty Rose Lake w Kanadzie.