Wax print

Co to jest wax print?

Wax print to metoda barwienia materiałów zaczerpnięta z metody techniki batiku pochodzącej z Indonezji (Jawa). Batik powstaje poprzez ręczne barwienie materiału, przy wykorzystaniu do tego barwnika oraz wosku. Wax print to fabryczne barwienie materiałów bazujące na zasadzie batiku, ale na większą skalę. Wykonywane przez maszyny do druku tekstyliów, żywice oraz barwniki. To dzięki tej metodzie kolory dłużej zachowują swoją intensywność. Już od XIX wieku materiały te były sprowadzone przez handlarzy holenderskich i od początku po dziś dzień cieszą się dużą popularnością na całym wybrzeżu Afryki Zachodniej. Współcześnie to właśnie te materiały królują zarówno wśród starszych i młodych. Zawładnęły wyobraźnią młodych i zdolnych projektantów, ale przede wszystkim są obecne codziennie na ulicach, w najnowszych trendach mody, u młodych i zdolnych projektantów, a także na co dzień, w całej Afryce Zachodniej.

Jak prać wax print?

  1. Pierwszy raz pierzemy produkt oddzielnie. Jeśli materiał nie będzie farbował to można prać z innymi materiałami.
  2. Pierzemy w pralce lub ręcznie, używając normalnego proszku czy płynu do prania. Nie używamy płynów z wybielaczem. Najlepiej w temperaturze 30 st. C, na delikatnym programie.
  3. Po wyschnięciu najlepiej na suszarce czy linkach (nie polecamy suszarki bębnowej) możemy wyprasować materiał. Zawsze na lewej (wewnętrznej) stronie i w niskiej temperaturze: * lub **.